Cracroft's Peerage
The Complete Guide to the British Peerage & Baronetage

If you have found this page useful, why not make a donation to The Peerage Research Trust so that we can continue to maintain and develop Cracroft's Peerage?


| Search this site | Introduction | Contents | The Monarchy | The Peerage | The Baronetage | Untitled Families | Orders of Chivalry | Miscellaneous | Forums | Contact Us | Links |

____________________________________________________________________________________________________________

 

Atkin, Baron (UK, 1928 - 1944)

 

Creation: let.pat. 6 Feb 1928

 

Extinct: 25 Jun 1944

 

Family name: Atkin

____________________________________________________________________________________________________________

 

Arms:

 No arms 

____________________________________________________________________________________________________________

 

James Richard [Atkin], Baron Atkin, PC

1st son and heir of Robert Travers Atkin, of Fernhill, co. Cork, by his wife Mary Elizabeth Ruck, dau. of Lawrence Ruck, of Merioneth

born

28 Nov 1867

mar.

6 May 1893 Lucy Elizabeth Hemmant, dau. of William Hemmant, of Bulimba, Sevenoaks, co. Kent

children

1. Hon William Robert Atkin (b. 12 Jul 1901; d. 19__), mar. (1) Constance Emilia Bourchier (d. 4 Apr 1930), and (2) Mary McMurtrie, and had issue by his first wife

1. Hon Lucy Owen Atkin, mar. (1) 1913 (div.) as his first wife Col Stuart Low DSO, of London, and (2) 6 Jul 1935 Capt G E Shelley, and had issue by her first husband

2. Hon Norah Mary Grace Atkin, mar. 1916 Maj J L P Macnair, and had issue

3. Hon Margaret Lucy Atkin, mar. 1918 Lt Cmdr R H K Hope RN, and had issue

4. Hon Nancy Atkin, mar. (1) 1924 (div.) J D T Eve, and (2) H T B Morison

5. Hon Elizabeth Atkin, mar. 17 Dec 1932 J K C Millar

6. Hon Rosaline Atkin, Barrister-at-Law, Gray's Inn 1937, mar. 9 Feb 1929 G B Youard, and had issue

died

25 Jun 1944

created

6 Feb 1928 for life Baron Atkin, of Aberdovey in the County of Merioneth

note

Barrister-at-Law, Gray's Inn 1891, King's Counsel 1906, Bencher 1906, Treasurer 1903; knighted 1913; Judge of the High Court of Justice 1913-19, Privy Councillor 1919; a Lord Justice of Appeal 1919-28 and a Lord of Appeal in Ordinary 1928-44; Chairman of the Council of Legal Education 1919-34

 

____________________________________________________________________________________________________________

 

ã Copyright: Heraldic Media Limited. All rights reserved.

 

 

 

"