Cracroft's Peerage
The Complete Guide to the British Peerage & Baronetage

If you have found this page useful, why not make a donation to The Peerage Research Trust so that we can continue to maintain and develop Cracroft's Peerage?


| Search this site | Introduction | Contents | The Monarchy | The Peerage | The Baronetage | Untitled Families | Orders of Chivalry | Miscellaneous | Forums | Contact Us | Links |

____________________________________________________________________________________________________________

 

Burnham, Viscount (UK, 1919 - 1923)

 

Creation: let.pat. 16 May 1919

 

Extinct: 20 Jul 1933

 

Family name: Levy-Lawson

____________________________________________________________________________________________________________

 

Arms:

See Baron Burnham

____________________________________________________________________________________________________________

 

Harry Lawson Webster [Levy later Levy-Lawson], 2nd Baron Burnham later 1st Viscount Burnham, GCMG CH

1st son and heir of Edward [Levy later Levy-Lawson], 1st Baron Burnham, by his wife Harriette Georgiana Webster, only dau. of Benjamin Nottingham Webster, of Pen-y-Craig, co. Denbigh

born

18 Dec 1862

mar.

2 Jan 1884 Olive de Bathe (d. 20 Dec 1939), 2nd dau. of Gen Sir Henry Percival de Bathe, 4th Bt. KCB, by his wife Charlotte Clare, dau. of William Clare

only child

1. Hon Dorothy Olive Lawson-Levy (b. 26 Jan 1885; d. 22 Dec 1937), mar. 15 Jan 1907 Maj Hon Sir John Spencer Coke KCVO, Extra Gentleman Usher to King George VI and Equerry to Queen Mary 1938-53 (b. 30 Sep 1880; d. 23 Dec 1957), 3rd son of Thomas William [Coke], 2nd Earl of Leicester, by his second wife Hon Georgiana Caroline Cavendish, 1st dau. of William George [Cavendish], 2nd Baron Chesham, and had issue

died

s.p.m. 20 Jul 1933

created

16 May 1919 Viscount Burnham, of Hall Barn, Beaconsfield in the County of Buckingham

note

Member of Parliament for West St Pancras 1885-92, for Cirencester 1893-95 and for Tower Hamlets1905-06 and 1910-16; Member of the Royal Commission on Civil Establishments 1887-91; barrister, Inner Temple 1889; Member of the London County Council for West St Pancras 1889-92 and for Whitechapel 1897-1904; Mayor of Stepney 1907-09; President, Institute of Journalists 1910 ; served in First World War 1914-18 as Lt Col commanding Royal Buckinghamshire Yeomanry 2nd Reserve Regiment; suc. his father 9 Jan 1916 as 2nd Baron Burnham and as managing proprietor of The Daily Telegraph; Companion of Honour 1917; GCMG 1927; he was Chairman or President of a large number of committees, conferences and organizations

 

On the death of the 1st Viscount Burnham the Viscountcy of Burnham became extinct and the Barony of Burnham passed to his younger brother.

 

First written 3 Aug 2006

____________________________________________________________________________________________________________

 

ã Copyright: Heraldic Media Limited. All rights reserved.

 

 

 

"