Cracroft's Peerage
The Complete Guide to the British Peerage & Baronetage

If you have found this page useful, why not make a donation to The Peerage Research Trust so that we can continue to maintain and develop Cracroft's Peerage?


| Search this site | Introduction | Contents | The Monarchy | The Peerage | The Baronetage | Untitled Families | Orders of Chivalry | Miscellaneous | Forums | Contact Us | Links |

____________________________________________________________________________________________________________

 

Keith of Avonholm, Baron (UK, 1953 - 1964)

 

Creation: let.pat. 4 Nov 1953

 

Extinct: 29 Jun 1964

 

Family name: Keith

____________________________________________________________________________________________________________

 

Arms:

None

____________________________________________________________________________________________________________

 

James [Keith], Baron Keith of Avonholm, PC

son of Sir Henry Shanks Keith GBE, of Avonholm, Hamilton, co. Lanark, Provost of Hamilton 1901-08 and 1919, by his wife Elizabeth Hamilton, dau. of John Hamilton, of Mayfield, Bothwell

born

20 May 1886

mar.

7 Jul 1915 Jean Maitland Bennett, dau. of Andrew Bennett, solicitor, of Arbroath

children

1. Hon Henry Shanks Keith, later Baron Keith of Kinkel (Life Peer)

1. Hon Elizabeth Hamilton Keith (b. 26 May 1916), mar. 1944 Raymond Lolley, of Blenheim Road, St Alban's, co. Hertford (d. 1980), son of Clement Francis Lolley, of Bedford, and has issue

2. Hon Helena Stewart Keith (b. 28 May 1919), mar. 1943 Gerald Outram Mayne, of Morningside, Edinburgh (d. 1980), son of Dr John Fitzgerald Mayne, of Itchen Abbas, Winchester, and has issue

died

29 Jun 1964

created

4 Nov 1953 for life Baron Keith of Avonholm, of St Bernard's in the City of Edinburgh

note

advocate, Scots Bar 1911, KC 1926; Trustee, National Library of Scotland 1925-36; Dean of Faculty of Advocates 1936-37; a Senator of the College of Justice, Scotland 1937-53 ; President, Scottish Council for National Parks 1942-54; Chairman, Scottish Advisory Youth Committee to Secretary of State for Scotland 1942-45; Chairman, Scottish Probation Council 1943-50; Chairman, Scottish Youth Hostels Association 1948; member of the Royal Commission on Marriage and Divorce 1951; a Lord of Appeal in Ordinary 1953-69; Privy Councillor 1953

 

 First written 16 Sep 2004

____________________________________________________________________________________________________________

 

ã Copyright: Heraldic Media Limited. All rights reserved.

 

 

 

"